Prodáváte on-line kurzy? Pořádáte kurzy jógy, učíte angličtinu nebo háčkování, nebo snad osobní rozvoj? Tento článek pro vás může být zajímavý, pokud se mezi vašimi klienty nachází nějaký zaměstnanec státní správy, nebo příspěvkové organizace, člen jeho rodiny. Pak mám pro vás zajímavý tip na zvýšení prodeje. Čtěte dál.
Více prodávat chce každý.
Do cesty mi přišla tato možnost, kterou zatím on-line podnikatelé při prodeji kurzů a e-kurzů moc nepoužívají.
Jedná se o využití fondů FKSP, které možná neznáte, nebo vám ta zkratka přijde jak z minulého století. Avšak dobře jej znají státní zaměstnanci a zaměstnanci příspěvkových organizací.
Aby vše řádně zafungovalo, je třeba dát dohromady.
Příspěvek rozhodně váš klient nedostanete do ruky, vám je zaplacena celá faktura.
Z příspěvku se neplatí:
Váš klient dostanete tak mnohem větší hodnotu, než by měl, kdyby mu zaměstnavatel místo příspěvku navýšil mzdu. To parádní rozdíl, co říkáte?
Je třeba oslovit zaměstnance:
V těchto organizacích se dá přispívat:
Pokud se dá vaše činnost „napasovat“ pod nějaký odstavec z vyhlášky
Vyhláška č. 114/2002 Sb.
Vyhláška Ministerstva financí o fondu kulturních a sociálních potřeb
(1) Z fondu lze přispívat na náklady na provoz kulturních zařízení, rekreačních zařízení, sportovních a tělovýchovných zařízení, rehabilitačních zařízení včetně masáží a zařízení pro zájmovou činnost organizačních složek státu a příspěvkových organizací (dále jen „zařízení sloužící kulturnímu a sociálnímu rozvoji zaměstnanců“) a na provoz autobusu, pokud je využíván pro potřeby zařízení sloužícího kulturnímu a sociálnímu rozvoji zaměstnanců.
(2) Z fondu lze hradit nákup vitaminových prostředků pro zaměstnance a přispívat zaměstnancům na očkování proti chřipce, klíšťové encefalitidě a hepatitis A, pokud není hrazeno ze zdravotního pojištění.
(3) Z fondu lze přispívat na vybavení ke zlepšení pracovních podmínek, na pracovní oděvy a obuv, a to nad povinné vybavení, na jednotné oblečení a na vybavení pro sportovní a zájmovou činnost, které je půjčováno zaměstnancům.
(5) Z fondu lze přispívat na náklady za dočasné užívání zařízení jiných organizačních složek státu nebo osob, pokud slouží kulturnímu a sociálnímu rozvoji zaměstnanců.
Z fondu lze přispívat zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům na dovolenou, včetně rehabilitace a lázeňské léčby, rekreační pobyty ve vlastních zařízeních nebo pořízených od jiných organizačních složek státu nebo od právnických nebo fyzických osob a na zájezdy, a to v tuzemsku i v zahraničí.
Zvláště přínosný odstaveček. Pokud se porozhlédnete na internetu, zjistíte, že u rehabilitačních pobytů se již dávno financování z fondů FKSP. Může to být nejen lázeňský pobyt, ale také kurz zdravotního cvičení, jógy, …
Z fondu lze přispívat zaměstnancům a jejich rodinným příslušníkům na:
Ještě připomínám:
(5) Na poskytnutí příspěvku nebo jiné plnění z fondu není právní nárok.
(6) Příspěvkem podle této vyhlášky, pokud není stanovena jeho výše, může být i plná úhrada nákladů.
(8) Veškerá plnění z fondu, s výjimkou sociálních výpomocí, sociálních půjček a darů, jsou zaměstnancům poskytována nepeněžní formou.
Začalo to nevinným e-mailem od kamarádky. „Pomůžeš mi s fakturou? Můj kurz si chce koupit nějaká paní, a je z ministerstva.“
Jasně, co je na faktuře složitého?
Mýlila jsem se.
Faktura, která má být proplacena z fondu FKSP z „ministerstva“ má náležitosti, o kterých jsem do té doby nevěděla, nebo jen mlhavě.
Tak jsem to podrobně nastudovala. Po té jsem kamarádce poslala kompletní návod, jak se taková faktura ve FAPI vystavuje. Co je třeba „nad plán“ vyplnit, aby byla „FKSP uznatelná“.
Jasně, že to nejde „přes automat“. Že „ministerstvo“ vyplní objednávku a je to.
Mohla jsem zůstat u dobrého pocitu. Ovšem toto si zaslouží vědět více lidí.
Vyhláška č. 114/2002 Sb.
Vyhláška Ministerstva financí o fondu kulturních a sociálních potřeb
Celé znění vyhlášky mám v příloze návodu i s mými komentáři, zde uvádím jen odstavce, které se týkají on-line podnikatelů a jejich kurzů.
Pro ty z vás, kteří máte rádi moje návody, jsem vytvořila podrobný návod, jak na to.
Rozepsala jsem: