Můj příběh

Mým koníčkem je, zjednodušování podnikatelské agendy a efektivita účetnictví.

Tvořím pro lidi, kteří nemají rádi čísla a papírování.

Pomocí barevných schémat, jim umožňuji být v obraze.

Začalo to na horách před více než dvaceti lety, tam jsem se osudově zamilovala do dvoumetrového sportovního sympaťáka s krásnýma modrýma očima. Jen jsme se z hor vrátili, šel si  pro svůj první živnostenský list. Já rozhodně neměla o podnikání ani páru. Tam byl bod nula.

Chtěla jsem mu pomoct.

Moje první příručka byla o DPH. V té době, jsem ještě ani nechápala, proč by se mělo něco přičítat a odčítat. Vrhla jsem se proto do víru školení. A hlavně praxe, praxe a praxe.

Ty krásné  oči se mi podařilo zálohovat pro budoucí časy,  a to hned třikrát. Postupně. V této oblasti mám opravdu pěkné výsledky.

Jenže jsem bojovala. S papírováním. Všudypřítomná agenda mi lezla už i ušima.

V rodinné firmě jsem měla na starost zprvu jen papíry, později i prodej a servis. A po návratu domů se mi ještě kolem krku vrhly tři děti. Bylo toho na mě  moc. Nedokázala jsem dobít baterky, nedotahovala věci do konce a energie začala povážlivě klesat. 

Bylo mi fakt mizerně.

A do toho partner, který mi vyčítal, že je hotová tak akorát večeře. Musela jsem uznat, že rodinné podnikání je kumšt a musí se umět. Stal se ze mě jenom stroj

Představte si Ala Bundu z úvodní znělky seriálu Ženatý se závazky. On rozdává peníze, já rozdávala papíry, přiznání, hlášení, DPH, mzdy, Intrastat.  Ale ten nepřítomný výraz jsem u toho měla stejný. 

 

A k tomu všemu jsem onemocněla.  S bolestmi a nadopovaná kortikoidy jsem přemýšlela, jak z toho ven.

Co můžu udělat pro to, abych si zjednodušila život? Vzala jsem proto papír a tužku a začala psát. 

Tak začaly vznikat první seznamy a návody. Přišla jsem na to, že je důležité zařídit systém tak, aby mne mohl případně zastoupit někdo jiný. Studovala jsem a chodila na semináře. 

Motivace byl obrovská. Chtěla jsem nejen udržet rodinu, ale aby šlapala i firma.

Dávala jsem věci dohromady a šanony se tenčily. Agenda začala jet jako robot na turbopohon. Zjistila jsem dokonce, že mám doma daleko víc místa. 

A hele! Tamhle jsou dva úložné prostory navíc! Ani jsem si to neuvědomila.

Měla jsem hned víc energie, čas na rodinu a hlavně sama na sebe! Můj život se sakra zlepšil a firma se pěkně rozjela. To se mi líbilo. 

A pak se zrodil nápad. Co kdybych vzala všechno, co jsem se naučila a sdílela to s ostatními?

Co se týče agendy, účetnictví, ale i třeba organizace domácnosti, mám JEDNODUCHÉ, OVĚŘENÉ POSTUPY, na které se mohu spolehnout, a které mi poskytují vnitřní jistotu, abych se mohla věnovat životu.

Jsem tu, abych je s vámi sdílela a zjednodušila vám život stejně jako se to povedlo kdysi mně.

Jdeme na to! 


Vždycky jsem si myslela, že účtování je velmi individuální záležitost.

Myslela jsem si, že pokud potřebují kvalifikovaně někomu poradit, musím vidět všechny dokumenty, a provést křížový výslech, aby se na něco nezapomnělo. Bez osobního kontaktu, jsem si to nedovedla vůbec představit. Život mě překvapil.

Moje známé, převážně začínající podnikatelky, byly na jaře roku 2016, tak moc zděšeny nadcházejícím daňovým přiznáním, že jsem se rozhodla, že jim pomohu. Nacházely se na různých místech republiky. Nechtěly si platit daňového poradce ani účetního, zejména proto, že se svými projekty začínaly teprve v průběhu roku 2015.

Způsob podnikání však měly podobný.

Seznámily jsme se na kurzu Podnikání z pláže, kde Stáňa Mrázková učí, jak založit blog, napsat e-book, zřídit fanouškovskou stránku na facebooku, a v další fázi prodávat e-book automatizovaným způsobem.

Co je to automatizovaný způsob prodeje?

Zákazník se z blogu dostane na stránku, kde si stáhne e-book s informacemi zdarma, a později se možná rozhodne, že si zakoupí produkt placený.

Zákazník objedná, přijde mu potvrzení objednávky a po jejím zaplacení, mu automaticky přijde e-book nebo třeba vstup do kurzu.

Celé se to děje automaticky i třeba v noci. Autor e-booku, tedy prodejce u toho ani nemusí být.

Říkáme tomu podnikání z pláže, podle stejnojmenného kurzu. Třeba u mě by se klidně mohlo jmenovat podnikání z obýváku. Nebo podnikatelkou na cestách.

Moje historické účetní milníky

1993   seznámení s mým mužem+ začátek podnikání (jednoduché účetnictví) dosud 

1998   s.r.o. plátce DPH, s.r.o. neplátce DPH (podvojné účetnictví) dosud

2003  moje podnikání ve financích (daňová evidence)

2016   Projekt Agenda s nadhledem (blond manuály pro online podnikatele o oblasti paragrafů a daní)

 

Jak se dostat k vedení účetnictví

K účetnictví a paragrafům, kolem podnikání  jsem dostala z lásky. Nikoliv z lásky k číslům, ale z lásky k mému muži.

Zcela mě dostaly jeho modré oči.

K těm číslům,  jsem se musela pěkně propracovat a hodně věcí prostudovat. Rekvalifikační kurzy, školení, příručky, praxe. Živnostenský list na vedení podvojného účetnictví také nedostanete jen tak.  Jak se většinou začínajícím účetním nedostává praxe, já si v tomto ohledu nemohu stěžovat. 

Agenda s nadhledem

Projekt jsem vytvořila, protože mě baví pomáhat přátelům, online podnikatelům, aby si mohli plnit své sny.

S daněmi, a dalšími podnikatelskými oficialitami,  je to tak. Pokud nemáte dobrou duši, na kterou to přehodíte (a které za to pěkně zaplatíte), stejně vám nezbyde než se ty oficiality naučit. Prostě musíte. Jinak daleko nedoběhnete. Protože mám ráda to, čemu se říká blond-návody, a díky kterým jsem si postavila web a naučila spoustu věcí kolem podnikání  on-line, vytvářím takovéto návody na daně a pararafy

Proč s nadhledem?

Je to určitá zjednodušení míra, jak vyhovět všem těm institucím kolem podnikání, jako je finanční úřad, a doručit jim správně vyplněné papíry napoprvé a včas a přitom mít ještě čas na vlastní podnikání. A pochopitelně také nějaký volný čas.

Aby se vlk nažral a já zůstala celá.  

Návody obsahují jistou míru zjednodušení. Slova jako pinktlich, precizní, zde nehledejte.