Webinář již proběhl, zde máte záznam i s doprovodnými texty.
Záznam bude zdarma k dispozici do 30.10.2018
Myslete na daně v listopadu
Čtyři přístupy k daňovému přiznání
- Daně neřešíte. Jen přinesete mzdové účetní potvrzení za životní a penzijní připojištění a radujete se z případného přeplatku
- Daně předáte paní účetní a zaplatíte, kolik spočítá. Paní účetní jistě poradí nějaké úspory (na příští rok)
- Daně tvoříte a přemýšlíte o nich nejlépe, již ke konci roku, kdy jde ještě provést "ladění" ideálně v listopadu, i když leccos se dá stihnout i v prosinci.
- Daně odložíte až do června, i když vás to bude peníze navíc. Lze tak nanejvýš poradit, co by se bývalo mohlo, kdyby se na to myslelo alespoň v listopadu, protože teď v červnu je to jaksi hodně málo aktuální, ne-li přímo prošlé.
Kdo chcete přemýšlet a hledat úspory, připravte si kávu a můžete číst a sledovat dále.
Ze života
Mezi mými známými je odpor k daním velký. Někdy se bavím tím to pozorovat.
Jednak je to efekt protékajících uší. To je zvláštní fenomén, používají to lidi při rozhovoru nejen s účetními, ale také s finančními poradci. Také jsem měla tu čest. (Být roky poradcem, asi tak 10.) Tak jsem vymyslela fígle, které fungují i při zavřených uších.
Další techniku "odporu" nazývám soukromě "sundejte ze mne tu ženskou". Je to podle filmu Zvíře, jak tam Belmondo alias Bruno Ferari, s nelibostí nese přítulnost dámy, tedy Rachel Welch.
Tedy s daněmi a počty a výpočty na mě nechoďte, na to mám lidi, prostě to ze mě sundejte.
Jasně, paní účetní to sečte a odečte a podá přiznání, zaplatí, na FÚ dojde... Někteří frajeři to dotáhli k dokonalosti, že jsou raději, když svou účetní ani nevidí. Kdoví co by jim lila do hlavy. "Tuhle jsem svou účetní neviděl dva roky. Když není doma vezme ty papíry její maminka. Účetní všechno zařídí a zaplatí, nemusím se starat o nic...".
Pěkná práce, což. Ani nemusím jistě dodávat, jaké jsou výsledky. Zkrátka a dobře, nemusíte účtovat, ale musíte vědět, jak to funguje. a slevy se lépe plánují, když víte, kde je hledat. Tak a o tom je to moje webistory.
Proč se zabývat daněmi právě dnes?
- Získáte zásadní přehled o výsledcích svého podnikání.
- Zjistíte, kde je možno ušetřit.
- Ušetříte čas v únoru a březnu.
Soustředíte se začátkem roku na podnikání a vydělávání a ne na daně. Získáte tak pěkný náskok. V případě, že s obrátíte na účetní již začátkem roku, bude vstřícnější a bude se více usmívat. Nic bych za to nedala, ale možná se i slevy dočkáte.
Jak jdou na daně podnikatelé
Pozorný divák jistě namítne, že začíná se od začátku, nicméně podnikatel, jde na daně jinak, začíná sedmičkou. Tedy příjmy z podnikání příloha číslo 1.
Zde je zjednodušený postup
- 1. §7 (§9, §10)
- 2. Daňový základ
- 3. Snížení daňového základu
- 4. Daň
- 5. Slevy
- 6. Placení
Příprava předem
O přípravě předem jsem již psala v e-mailu.
Shromáždíte a sečtete všechny vaše z příjmy z podnikání. Tady nebývá žádný problém, většinou stačí požádat FAPIHO. Tedy všechny vystavené stvrzenky a faktury za uplynulý rok sečtete.
A jdeme na výdaje. Ne že by bylo obtížné sečíst výdaje, problém bývá najít všechny doklady.
Dále z těchto podnikatelských výdajů odložte všechny, co nesouvisí s vaším podnikáním a jsou jen tak pro radost.
Vím o čem mluvím, také miluji osobní rozvoj. Faktury za kurzy pro radost, tedy ty, co nemohou být uznány za výdaje na zajištění a udržení příjmů, prosím raději si nenechte vystavovat na IČO, opravdu jen ty související.
Já vyřazuji ženská témata o hledání duše a životní pohody, všeliké recepty a vaření, dále hubnutí a cvičení,... jé toho je vážně tolik, ach jo příští rok se budu držet zpátky.
Jenže ty vytuněné prodejky, kdo má odolávat, ...a nechci odolávat, chci si to užít. Jenže mé živnosti jsou kolem účta, daní, podnikání a toto by neprošlo.
Máme tedy sečtené příjmy, sečtené výdaje.
Kdo by řekl, že to zabere tolik času? Ne to sečítání, ale to přemýšlení co tam nepatří.
Výdaje % nebo paušál?
Tak a máte před sebou výsledky podnikání. A také rozhodnutí, zda výdaje skutečné nebo paušální. Infopodnikatelé draci ( David, Tomáš, Pavel, Stáňa, Jirka...), vám řeknou, že infopodnikání má malé náklady. Že je skvělé použít daňové výdaje paušálem. Je to proto, že to berou ze svého úhlu pohledu. Náklady mají obdobné, jako vy, nicméně příjmy jsou o řád či dva jinde.
Osobně si myslím, že výdaje paušálem jsou skvělá možnost, jak žít rozevlátým plážovým životem. Ideálně nebýt plátce DPH, pokud možno ani identifikovaná osoba, což se vám nepodaří, když provozujete reklamu na FB, případně je o vaše e-booky zájem v zahraničí. Nicméně do obratu 2 mil. je to ta nejlepší možnost. Pokud neberete za újmu, pravidelné odevzdávání DPH jako IO. A nějaký ten Moss, čtvrtletně.
Věnujte se prosím, svým výsledkům, ze svého úhlu pohledu.
Pokud použijete výdaje skutečné, je potřeba vést daňovou evidenci
- Není to jen o porovnání výsledků
- Výdaje skutečné nebo výdaje%
Je potřeba vzít do úvahy minimálně:
Minulost-přítomnost-budoucnost.
Třeba, jak to vyšlo loni, zda máte již všechny potřebné platformy nakoupené, zda jste v bloku, připraveni vyrazit k příjmům zábavným, databáze natěšená na vaše produkty, nebo ve fázi, kdy hodláte podnikání zabalit.
Tady vám ani nejskvělejší účetní neporadí, pokud má jen ten výsledek z roku 2016 a neví tu minulost a neví co máte za plány. Je to na vás.
Jistě vidíte, že je to téma poněkud košaté. Část vám osvětlím v e-booku, který připravuji, a část bude v kurzu na vyplnění daňového přiznání.
Daňový základ
- §6 Příjmy ze závislé činnosti
- §7 Příjmy z podnikání
- §8 Příjmy z kapitálového majetku
- §9 Příjmy z pronájmu
- §10 Ostatní příjmy
- Ztráta z podnikání §7 z minulých let
Výši daňového základu budete potřebovat,
pro stanovení výše DARU
Pozorně se podívejte na součásti daňového základu. Ano, § 6-10. Co vidíte? Které výsledky je možno, ovlivnit?
- Je to paragraf 6 příjmy ze závislé činnosti? Řeknete zaměstnavateli, o zvýšení platu a on zvýší? Nebo řeknete, když nezvýšíte, tak tedy půjdu... a on odpoví, dobrá tedy běžte. Ne.
- Je to paragraf 7 příjmy z podnikání? Ano, jednak je na vás, zda použijete paušál nebo skutečné výdaje. Jednak pokud jste se již teď dopracovali k nějakým výsledkům, tak je můžete ovlivnit. Třeba nakoupit něco pro firmu (protože pracuji v oboru automobilů, tak vím, že na konci roku, se nakupuje). U automobilů je to jen poměrná část (odpis), nicméně i vybavení kanceláře, nebo třeba vybavení pro vylepšení prodeje, například stativ a kamera pro natáčení, udělá patřičnou službu. Jen pozor na to, aby byl majetek do 40 tisíc, aby se mohl odepsat jednorázově, jinak by se odepisoval postupně, podobně jako u automobilů. Máte též šanci ještě svůj příjem povzbudit nějakou pěknou předvánoční akcí. Tedy ovlivňujte. Ano.
- Obdobně lze ovlivnit paragraf 9 příjmy z pronájmu. Pronajímat nemusíte jen nemovitost ale i automobil nebo jiný majetek. Opět se můžete sami rozhodnout, zda použijete paušál 30% nebo skutečné výdaje. Ano.
Snížení daňového základu
Čím si můžete snížit daňový základ § 15 zákona o dani z přímů
- Dary odst. 1
- Úroky odst. 3+4
- Penzijní odst. 5
- Životní odst. 6
- Oborové příspěvky odst. 7
- Úhrada za další vzdělávání odst. 8
- Výzkum a vývoj §34 odst. 4
- Odborné vzdělávání §34 odst. 4
Dary fyzické osoby
Dary se počítají ze základu daně. Bez alespoň přibližné povědomosti o výši základu daně, se ničeho podstatného nedopočítáte. Vy již jistě víte alespoň přibližně základ daně.
A při tom to může být pro někoho zajímavá forma vzájemné pomoci. Můžete adresně pomoci organizaci, kterou si sami vyberete. Budete mít dobrý pocit, že vaše peníze pomohou někomu dalšímu a sami je nasměrujete. Podnikatelé mohou přispět na nejrůznější účely i třeba sportovnímu klubu, kam chodí vaše děti. Osobně mne zaujalo konto Paraple, Brněnské Tyflocentrum (centrum pomoci pro nevidomé, kde byla na exkurzi moje dcera a krásně o tom vyprávěla). Tradičně podporujeme jako firma sport (našich dětí).
Je potřeba splnit nějaké podmínky dle zákona a mít potvrzení. Tedy darovací smlouvu, nebo potvrzení o zaplacení. Pokud nemáte tušení, jak má smlouva vypadat, pošleme vám koncept, který si sami upravíte.
Kolik mohu přispět?
- Fyzická osoba může použít odečitatelnou položku, pokud celková hodnota darů věnovaných v daném roce je větší než 2 % základu daně poplatníka. Tady vidíte, k čemu se počítat se základem daně předem.
- Nebo činí v souhrnu alespoň 1000 Kč (např. 10 darů, ovšem každý po stokoruně). Třeba i pravidelnou DMS můžete získat potvrzení, avšak tam jde část operátorovi. Dávám přednost jasnému z účtu na účet.
- Od základu daně lze však odečíst nejvýše 15% hodnoty základu daně. Ř 42. Koukněte se na loňské přiznání a bude to jasné.
- Základ = 300 000 (6000 - 45 000)Kč
- Základ = 100 000 (2000 -15 000)Kč
Za dar se považuje i dárcovství krve. Prostudujte si §15. Jeden odběr se oceňuje 3000 Kč. V prezentaci mám chybičku. Kdo ji odhalil?
Možná vám přijde smysluplnější přispět na vámi vybraný bohulibý účel ve výši, kterou si sami stanovíte, než parkovat peníze v životních pojistkách nebo penzijním připojištění do 60 let na malý úrok. Můj známý říká: jéé takovej malinkatej, ten už měl dávno spinkat.
Životní pojištění
- Podmínky:
- min 60 měsíců, min do 60 let
- Doba 5-15 let min PČ (pojistná částka) 40000 Kč
- Doba nad 15 let min PČ 70000 Kč
- Maximální částka, kterou lze odečíst 24000 Kč (v součtu za více smluv) jedna smlouva, jedno potvrzení
- Může opět přispět zaměstnavatel
Z hodně výše uvedeného vyplývá, že ...
tomu nefandím, a že to jednou parádně zdůvodním. Je to prostě parkování a takovej malinkej, ten měl dávno spinkat. Já totiž věřím na vlastní podnikání a věci, které mohu mít pod kontrolou a ovlivnit je. Více než 10 let ve finančnictví mě připravilo o iluze a naděje, že mi někdo něco zhodnotí a budu se mít dobře.
Penzijní připojištění
- Podmínky, trvá min 60 měsíců a min do 60 let
- Pro účely daní se dělí na dvě části
- 1. Příspěvek 100-1000 / měs, na který je státní podpora, nám daně „ neodečte“ protože má jiné výhody
- 2. Příspěvek nad 1001 -3000/ měs daně“odečítá“
- Tedy max 24 000.
- Při zdanění 15% tak jakoby obdržíme výhodu 3600 Kč.
- Úrok , takovej malinkej,...a na tom budou peníze zaparkované do 60 let.
Prosím, použijte pomůcku osa času.
Minulost, na jakém úroku tam peníze leží.
Přítomnost, to je ta slibovaná výhoda. Těch 1800 na ruku max.
Budoucnost. Na jakém úroku tam budou ležet těch x let do konce. Ach jo.
Daň
Základ daně – (mínus) nezdanitelné a odčitatelné položky = snížený základ daně
Daň 15%
Slevy pro každého
A máme tu slevu, kterou dostane každý. Opravdu každý. A pak, že nejsme liberální...
Je to..., chvíle napětí
- Sleva na poplatníka 24840 Kč
Opravdu pro každého, kdo pracuje a odvádí daně, ano, ano
- A to je skvělé
- Slevu můžete mít i vy!
- Asi máte! Nejčastěji je schovaná na vaší výplatní pásce pod názvem sleva na poplatníka 2070 Kč měsíčně.
- Podnikatelům dokonce sama skočí do přiznání, aniž byste cokoliv nastavovali.
- Má to malý háček, sice je pro každého, ale jen jednou. Jeden měsíc, jedna sleva.
- Máte-li zaměstnavatele dva, tak jen u jednoho.
- A to se musí kontrolovat.
- Sleva je pod kontrolou, když vyplníte a podepíšete "Prohlášení" jak to máte s touto slevou u toho kterého zaměstnavatele.
- Bývalo růžové, a protože nic není jak bejvávalo, tak se s ním setkáte i v podobě bílé, vytisknuté z mzdového programu.
- Pak slyšíte účetní jak se baví" no záleží, zda podepsal nebo nepodepsal", tak vězte že se nejedná o žádnou chartu, ale o to, kdy a u koho uplatňujete, svou jedinou slevu pro každého.
Doufám, že jste si svou slevu řádně užili, protože dál už přestává slevová legrace, další slevy už nejsou pro každého.
Slevy, co nejsou zadarmo
Možná vám další slevy připadnou výhodné, není tomu tak. Nejsou zadarmo.
Například sleva na manželku. Pokud nemá vlastní příjmy, tak třeba pečuje o malé dítě a má rodičovský příspěvek. Nepřispívá momentálně valně do rodinného rozpočtu, tedy musíte vynaložit poněkud větší úsilí, abyste situaci utáhli a za to je odměna ve formě slevy na dani ve výši 2070 Kč měsíčně.
Pokud má ZTP, což jistě vyžaduje další náklady, tak je sleva 4040 Kč měsíčně. Zde vidíte, co znamená, že sleva není zadarmo, musíte vynaložit poměrně dost peněz a na oplátku máte následující slevy.
- §35ba/1/b) sleva na manželku 24840 Kč
- (pokud její příjmy nepřesáhnou 68000 Kč, což je v přepočtu 5667 Kč měsíčně)
- §35ba/1/b) sleva na manželku ZTP/P 49680 Kč
- §35ba/1/c) částečný invalidní důchod 2520 Kč
- §35ba/1/d) plný invalidní důchod 5040 Kč
- §35ba/1/e) držitel průkazu ZTP/P 16140 Kč
- §35ba/1/ f) student 4020 Kč
- §35c na dítě dle počtu
- §35c/7 na dítě se ZTP/P dvojnásobek
Mohla bych zde podrobně vypsat, jaké jsou slevy na děti. Nicméně tuto informaci najdete všude (někde ovšem špatně, protože letos se během roku slevy měnily).
Zde vás vyzývám přátelé, nepoužívejte různé kalkulačky šířící se na internetu, některé bohužel nepočítají správně.
Mám pro vás praktický tip. I k předběžným výpočtům používejte oficiální aplikaci na daně. Je to na portále finanční správy aplikace EPO (elektronické podání)
- Naučíte se EPO používat a zvyknete si na ni, při daňovém přiznání naostro, jako když najdete.
- Slevy tam skáčou samy a jsou posvěcené z FÚ a tedy nejsprávněji.
- Předběžné výsledky jdou vytisknout a používat dále k bádání. Nic zatím neodevzdáváte.
- Aplikace vám ušetří spoustu peněz za dotazy účetním, protože se některé vyřeší jaksi samy...
Placení daně
Tady to už bude vcelku nuda, tedy odečtení záloh a pak platba. To prosím, zatím podrobně řešit nebudeme. Nicméně aplikace EPO bez řečí a zdarma vypočte. A že, jsem to mockrát zkoušela.
- Neremcá (jako já u účtování) a neradí.
- Nemá omezené přístupy za den.
- Pracuje i v noci, v neděli prosím, bez příplatku.
- Ještě bych zmínila, že je informovaná, ví vše aktuálně a disponuje nápovědou.
- Uživatelsky je přívětivá, tak napotřetí. Což mějte na paměti, aby to první rande neproběhlo v 29. března.
- Obsahuje kontrolu a přepočet.
V kurzu na vyplnění daňového přiznání se jí podíváme na zoubek podrobněji. Ač je to aplikace oficiální, budete ji milovat. Jen to prosím, moc nešiřte na veřejnosti.
5 věcí, na které musím myslet ještě letos
- Co mohu ještě letos ovlivnit? Paragraf 7 a 9. Jděte a ovlivňujte.
- Kolik mám ještě času? Nic moc, tak do 20.12.2018. Pak jsou lidé naladěni vánočně. Nikoliv byznysově. Vážně. I když, ...
- Co mohu zařídit ještě letos? Slevová vánoční akce? Nákupy? Dary? Chci? Nechci?
- Jak moc se vyplatí naslouchat druhým. Pozor na parkování (peněz do penzijního a životního pojištění).
- Je kalkulačka a selský rozum můj přítel? Jasně, že ano. Proč by vám měl někdo, něco zhodnotit, každý myslí na sebe...(to aby jich bylo pět) .
O čem se nemluví
Tady máme téma, na které jsem přišla, když jsem dělala na jaře 2016 s docela hodně lidmi daňové přiznání on-line. Překvapená jsem byla zejména, že se lidí jinak prezentují na FB a člověk by se domníval, že aspirují na milion v příštím týdnu. Zatím ale
- Příjmy-výdaje = 0 což není ten nejhorší výsledek
Může to být ještě jinak
- Příjmy-výdaje = ztráta
Ztrátu je možno odečíst v dalších letech (když je z čeho).
- Není to neobvyklé, týká se to více lidí, než by se čekalo.
- Patří sem ti, „co zatím nevyjeli na pláž“(zatím nemají prodejní produkt, jen e-booky zdarma).
- Co prodali zatím jen pár e-booků a zdaleka to nepokrylo náklady.
- Ale také těch, co do firmy hodně investovali.
Tady samozřejmě nepomohou, žádné paušály. Nicméně záleží na tom, zda to podnikatel hodlá "zabalit" nebo bude pokračovat.
Opět musí přijít na řadu:
Minulost - přítomnost a budoucnost
Rozhodla jsem se, že tyto lidi v tom nenechám samotné. Někdy se musí holt začít přes mínus tedy investice. Nebudete v tom sami. Mám pár tipů, jak z toho.
Máte dotaz?
Napište mi zde